انتخاب برگه

تغییرات جدید قوانین معاملاتی و حجم مبنا به زبان ساده

تغییرات جدید قوانین معاملاتی و حجم مبنا به زبان ساده

تغییرات جدید قوانین معاملاتی و حجم مبنا به زبان ساده

به دستور وزیر اقتصاد و دارایی،

کاهش دامنه نوسان از ۵ درصد به ۲درصد منتفی شد.

یکی از اعضای شورای عالی بورس با اعلام زمان برگزاری جلسه امروز ( 20 اسفند)، از تصمیم‌گیری درباره کاهش 3 درصدی دامنه نوسان خبر داد. وی گفت :طبق دستور جلسه‌ای که هفته پیش اعلام شده، موضوع دامنه نوسان از 5 به 2 درصد مطرح نبود و قرار بوده و هست مسائل دیگری مطرح شود چراکه از قبل و بعد از هماهنگی با دیگر اعضا، توسط هیات مدیره سازمان بورس ابلاغ شده بود. وی ادامه داد: اما با توجه به تصمیم وزیر اقتصاد به عنوان رئیس شورا و منتفی شدن ابلاغیه سازمان بورس، مقرر شده موضوع دامنه نوسان در جلسه امروز مطرح و نهایی شود. به گفته این عضو شورای عالی بورس، جلسه مهم این نهاد امروز بعدازظهر برگزار خواهد شد و تا عصر، تصمیم نهایی مشخص و اعلام خواهد شد.

در این میان سازمان بورس همچنان خواهان کاهش 3 درصدی دامنه نوسان قیمت سهام همه شرکت‌هاست و این تصمیم را با هماهنگی قبلی، اتخاذ کرده بود اما با توجه به تغییر نظر برخی اعضا، باید منتظر جمع‌بندی این موضوع بود.

نحوه محاسبه حجم مبنا و نحوه اعمال آن از روز دوشنبه ۱۲ اسفندماه اجرایی شده و بر اساس آن شاهد تغییرات حجم مبنا هستیم. بر اساس قانون جدید حجم مبنا، از این به بعد نه‌ تنها شرکت‌های بورسی، بلکه شرکت‌های فرابورسی هم مشمول حجم مبنا شده و اگر حجم معاملات روزانه آن‌ها به حد نصاب نرسد، تغییرات قیمت به طور کامل در نظر گرفته نخواهد شد.

حجم مبنا چیست؟

حداقل تعداد سهام یک شرکت است که باید در طول روز معاملاتی، دادوستد شود تا قیمت آن سهم بر اساس سقف دامنه نوسان کاهش یا افزایش داشته باشد و در صورتی که تعداد سهام معامله‌شده یک شرکت در طول روز کمتر از حجم مبنا باشد، به همان نسبت درصد نوسان قیمت آن سهم نیز کاهش خواهد یافت.

  • به زبان ساده تر و با مثال:
  • سهم قرن، حجم مبنای آن طبق دستور العمل قبلی، 400 هزار سهم بود.
  • تعداد سهام: 1 میلیارد
  • سرمایه: 1میلیارد سهم ضربدر 1000 ریال = 1000 میلیارد ریال

فرمول حجم مبنا: تعداد سهام ضربدر (چهار/ ده هزارم) 4/1000
در سهم قرن 1 میلیارد سهم رو ضربدر چهار، تقسیم بر 10000 می کنیم که عدد 400/000 سهم بدست می آید که حجم مبنای این شرکت در دستور العمل قبلی بود.

در دستور العمل جدید حداقل ارزش مبنا برای تمامی شرکت های بورسی و فرابورسی بازار اول و دوم، برابر با 50 میلیارد ریال در نظر گرفته شد.
در تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز بازار پایه به ترتیب 20، 10 و 5 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

اما حداکثر ارزش مبنا برای شرکت‌های با سرمایه 20 هزار میلیارد ریال و بالاتر، 120 میلیارد ریال تعیین شده است و برای شرکت‌های با سرمایه کمتر از 20 هزار میلیارد ریال، حداکثر ارزش مبنا 100 میلیارد ریال خواهد بود.

تعداد حجم مبنای هر سهم، بر اساس قیمت پایانی سهام در آخرین روز معاملاتی هر هفته محاسبه و از نخستین روز معاملاتی هفته بعد اعمال می‌شود‌‌.

با مثال سهم قرن حجم مبنای جدید آن را با دستور العمل جدید بدست می آوریم.

  • حجم مبنای قبلی: 400000 هزار سهم
  • حجم مبنای جدید طبق فرمول:
  • 400 هزار سهم رو ضربدر قیمت پایانی روز چهارشنبه گذشته (پریروز) که مبلغ 21527 ریال است می کنیم که مبلغ 8/610/800/000 ریال بدست می آید که از حداقل ارزش 50 میلیارد ریال در نظر گرفته شده کمتر است و باید تعداد سهام حجم مبنا افزایش یافته و ارزش آن به این رقم برسد.

حال برای اینکه حجم مبنای سهم #قرن را بدست آوریم عدد 50 میلیارد ریال را تقسیم بر قیمت پایانی روز چهارشنبه که مبلغ 21527 است می کنیم که عدد 2/322/664 سهم بدست می آید.

  • پس از روز دوشنبه حجم مبنای سهم #قرن حدود 2322664 سهم خواهد بود که برای اینکه سهم 5% کامل خود را در قیمت پایانی پر کند باید این عدد حجم مبنا، در قیمت 5%مثبت معامله شود.
  •  بیشترین تاثیر دستور العمل جدید در سهم های کوچک و با سرمایه کم خواهد بود که مانع سفته بازی از این پس خواهد شد.

همچنین دیگر حسن این دستور العمل این است که در ریزشها، مانع افت زیاد سهم ها خواهد شد.


  سبد سهام تضمینی شهریور 98 – سه ماهه ( 5 سهم )     سبد سهام تضمینی شهریور 98 – سه ماهه ( 15 سهم )

بازار بورس چیست !؟ مهارت یا تخصص ؟     همه چیز در باره نسبت ریسک به سود

تیپ شخصیتی و معامله گری شما چیست؟ (1)     تیپ شخصیتی و معامله گری شما چیست؟ (2)

سندرم کمالگرایی چیست ؟      اوراق طبعی Put Option (بخش اول )      انواع معامله گران در بازار مالی 

خدمات بورسیران در یک نگاه     راهنمای انتخاب خدمات بورسیران به تناسب سرمایه

بازدیدها: 113

درباره نویسنده

سیگنال هوشمند تضمینی

سبد سهام تضمینی اسفند 1401

خدمات اشتراک ویژه

فیلترهای هوشمند معاملاتی

کانال رسمی بورسیران در تلگرام

دعوت به همکاری

error: شما مجوز کپی محتوا را ندارید !