آموزش،بهبود مستمر توانمندیها؛ تغییر رفتار

 انواع معامله گران در بازار مالی


سطح متوسطه

 اصولا روندها چون مبتنی بر اتفاقات و تغییرات اساسی اقتصادی و ادوار تجاری هستند دیر به دیر و با فاصله زمانی در بازارها شکل می گیرندوقتی در بازارهای مالی روند ایجاد می شود معامله گران به سه دسته تقسیم می شوند .در این مقاله کوتاه اما مهم ، فهرست وار به آن ها اشاره می کنم:

  1.   نوسانگیران و افرادی که بیشتر برای هیجان در بازار هستند ، استراتژی خیلی روشنی ندارند و صرفا به ارضای مغزی هیجانات خود و معامله جهت ترشح دوپامین مانند مکانیسم قمار و شرط بندی مشغولند و اصطلاحا “اورترید” می کنند ، این افراد تسلطی بر احساسات خود ندارند و معمولا در یک برایند بلند مدت حاصلجمع کار آنان سود خاصی در این بازارها نخواهد بود و حسب تجربه بیشتر بازنده هستند. افرادی که بی نظم معامله می کنند، تعداد ترید بالا و سودهای کوچک دارند و معمولا در یک ترید اشتباه تمام سود جمع آوری شده را از دست می دهند. بگونه ای اعتیاد به ترید دارند و خیره در مانیتور تک تک حرکات قیمت را پیگیری می کنند.
  2. . افرادی که منفعلند ، در روندها کنار می نشینند و از روزی که روند شروع می شود به مدت 6 ماه تا یکسال هر روز منتظرند امروز بازار سقوط کند. روزی هم که بعد از 300-400 % رشد بازار سقوط کرد می گویند من این روز را پیش بینی کرده بودم. این دسته معامله گران خود چیزی کسب نمی کنند ولی چون بسیار محتاط هستند برایند کاریشان در مطالعه آماری بلند مدت از دسته اول بهتر است.
  3. معدود افرادی هستند که حسب تجربه ، IQ و EQ بالا و همچنین دانش کامل روندهای بازار ، فعل و انفعالات اقتصاد کلان در بعد داخلی و جهانی و رفتار نقدینگی بین بازاری را درست تشخصی می دهند، وارد روندها می شوند و تا جایی که روند ادامه داشته باشد طبق استراتژی خود با آن همراه خواهند بود.

 روندها یک خصوصیت دارند ، چون مبتنی بر اتفاقات و تغییرات اساسی اقتصادی و ادوار تجاری هستند دیر به دیر در بازارها شکل می گیرند و به همین دلیل خیلی طول می کشد تا بازار آن ها را باور کند. خاصیت چسبندگی ذهنی سبب می شود خیلی سخت این تغییرات اساسی توسط افراد پذیرفته شود.


واحد آموزش – بورسیران

[/ihc-hide-content]


 جهت اطلاع از روند،وضعیت،اخبار و رویدادهای بازار مطالب زیر را مطالعه فرمائید. 

سندرم کمالگرایی چیست ؟           اوراق طبعی Put Option (بخش اول )        تیپ شخصیتی و معامله گری شما چیست؟ (2)

 همه چیز در باره نسبت ریسک به سود      تیپ شخصیتی و معامله گری شما چیست؟ (1)          تحلیل ماهانه بازار اسفند 96

تحلیل سالانه بازار سال 96       خدمات  سبد بانی چیست ؟        خرید خدمات سبد بانی  


 با عضويت در خبرنامه و کانال بورسيران در تلگرام،از مطالب سايت بطور آني با خبر شويد !

  • خبر نامه بورسيران :
  •  کانال بورسيران در تلگرام : بعد از ورود،در پائين صفحه روي دکمه  Joint Chanel  کليک کنيد.
  • کانال ويژه بورسيران VIP در تلگرام ( سيگنال سهم،حق تقدم و نوسان گيري  )   جديد ! [/box]