آموزش،بهبود مستمر توانمندیها- تغییر رفتار

 

از اوراق طبعی  Put Option چه می دانیم ؟

( سطح  متوسطه) 

 بخش اول 

اوراق طبعی (Put Option) روشی برای به حداقل رساندن ریسک سیستماتیک systematic risk در بازار سرمایه است. اوراق اختیار فروش تبعی که در ایران به عنوان بیمه کردن سهام از آن یاد می‌شود، در حقیقت، ابزاری است که به‌وسیله آن نوسانات و زیان سهام بیمه می‌شود.

برای خرید اوراق طبعی،ابتدا باید سهم آن اوراق را بخرید و با توجه به تعداد سهام خریداری شده،اوراق طبعی آن سهم را بخرید. هر اوراق طبعی سر رسیدی دارد و با قیمت مشخصی باز خرید می شود (یعنی تضمین می شود درصورت تمایل در تاریخ سر رسید به قیمت اعلام شده،از شما خریداری شود.)

به عنوان مثال: اگرشما سهام شرکت مورد نظر را بخرید (مثلا ثتران در قیمت 1500 در تاریخ 4 مهر 1396 ) و با توجه به تعداد سهام خریداری شده اوراق تبعی آن را (اوراق تبعی ثتران) را نیز بخرید ،اگر تا سر رسید آن (مثلا 4 مهر1397) از قیمت باز خرید (1950 ریال) بالاتر برود  در صورت تمایل،شما میتوانید سهام اوراق طبعی خود را بفروشید اما اگر به هر دلیلی سهام طبعی خریداری شده افت نماید یا به قیمت  باز خرید(1950 ریال نرسد، تضمین می شود در تاریخ مشخص شده (مثلا 4 مهر1397) سهام طبعی فوق به مبلغ 1950 ریال از شما خریدرای شود.

در یک جمع بندی :

قیمت فعلی  ثتران 1500 در 4 مهر 96 است
قیمت باز خرید 1950 ریال  در 4 مهر 97 است

بدون در نظر گرفتن نرخ اوراق تبعی،برای یک دوره یک ساله بصورت تضمین شده شما 30 % سود کرده اید.

لازم به ذکر است چون مبلغی رابرای خرید اوراق تبعی پرداخت میکند،طبیعتا سود اصلی کمتر از 30 درصد خواهد شد ،اما در هر صورت بیشتر و بهتر از نرخ بهره بانکی کشور می باشد

.جمع بندی  نهایی:

با خرید سهام و اوراق تبعی آن

اگر سهم رشد کند شما سود میکنید
اگر سهم افت کند شما بیش از سود سپرده بانکی باز سود میکنید.

اما  در خرید سهام و اوراق طبعی مطالب، نکات و محدودیتهایی مهم  نیز وجود دارد. که در بخش دوم به آن خواهیم پرداخت. اگر از معاملات اوراق طبعی  Put Option اطلاعاتی بیش از آنچه گفته شد، ندارید،توصیه اکید داریم تا قبل از مطالعه بخش دوم،به سمت این نوع معاملات نروید. با احترام


 جهت اطلاع از روند،وضعیت،اخبار و ریدادهای بازار مطالب زیر را مطالعه فرمائید.

از اوراق طبعی  Put Option چه می دانیم ؟ (بخش دوم و پایانی)     پولبک و کاربرد آن در تحلیل تکنیکال(1)      تیپ شخصیتی و معامله گری شما چیست ؟ (1)  


واحد آموزش – بورسیران


با عضويت در خبرنامه و کانال بورسيران در تلگرام،از مطالب سايت بطور آني با خبر شويد !