این صفحه در حال ویرایش است . . .

 در صفحه خدمات بورسیران بطور کلی و در صفحه خدمات سفارشي بطور مشخص تر درخصوص خدمات سبد بانی بورسیران صحبت شد. شما در این صفحه بطور کامل در نورد خدمات سبد بانی 

حتما جمله طلایی و معروف  بازار و سرمایه گذاری را شنیده اید : همه تخم مرغها را در یک سبد نچین ! شاید این نصیحت و توصیه، کلیدی ترین و استراتژیک ترین جمله در سرمایه گذاری باشد که در هر نوع سرمایه گذاری،بویژه در بازار سرمایه و خصوصا در  بازار سهام باشد که گفته و شنیده می شود ! هیچکس به اندازه موسفیدهای بازار ارزش و کارایی این عبارت طلا یی و نجات بخش را نمی داند ! اگراز من می پرسید،این عبارت را با آب طلا بنویسید و در بهترین جای قلب و ذهنتان،قاب کنید !

سالهای نه چندان دور صرف نظر از بحث ها علمی و آکادمیک،در تمام منابع علمی و بازار،تحلیل بازار بورس با دو روش : تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال انجام می شد. از طرفی بسیاری از تریدرهای حرفه ایی و به نام با وجود تسلط به دو روش تحلیل فوق و با وجود تجارب کافی،در مقاطعی از بازار بشدت متضرر می شدند ! به نحوی که نوعی سردرگمی در میان بخشی از این تریدرهای صاحب سرمایه کلان دیده می شد !

اما امروزه پژوهشگران و متخصصان اقتصاد، و دانش مالی و آمار،روش سومی را که در واقع تکمیل کننده دو روش گفته شده  می باشد را به آن اضافه کردند که با گذشت زمان و با توجه به افزایش ریسک های سیستماتیک و غیر سیستماتیک،اهمیت و ارزش و کارکرد آن به اثبات رسیده است، روش تئوری مدرن پرتفولیو (MPT) که ابتدا توسط هری مارکویتز بصورت عملی بیان شد که بر اساس یک سری مفروضات اساسی که مهمترین آنها عبارتند از : بازار کارا است و انتشار اطلاعات بصورت یکپارچه و در اختیار همکان است و شفافیت اطلاعات در معاملات حاکم است .

 چرا تشکیل سبد سهام برای فعالان بازار سرمایه حیاتی است !

مبنای روش تئوری مدرن پرتفولیو (MPT)  بر پایه این استدلال استوار است که احتمال خطر از دست دادن یک نوع سرمایه گذاری و  یا سود یک نوع سهام در بازار بسیار بیشتر از مجموعه یا ترکیب سهام است. لذا قاعدتاً سرمایه گذار حرفه ای نباید تمامی سرمایه خود را دریک قلم دارایی (سهم) سرمایه گذاری کند ( و منطق اقتصادی نیز این را تایید می کند.). بلکه بایستی آن را در مجموعه از سهام یا دارائیها سرمایه گذاری کند که به پرتفوی معروف است .پرتفوی یا سبد سهام متشکل از سهام متعدد شرکتهایی است که در شرایط عادی احتمال کاهش بازده همه دارائیها تا حدودی به صفر نزدیک است و ریسک غیر سیستماتیک یا تنوع پذیر به حداقل ممکن تقلیل می یابد . به همین جهت ترکیب پرتفوی باید به گونه ای باشد که نوسانات مشابهی نداشته باشند یعنی زمانیکه بازده یکی کاهش پیدا می کند بازده دیگری افزایش یابد و بر عکس . نکته بسیار مهم در انتخاب این سبد اینکه،معدل این افزایش و کاهش بازده سهام مثبت باشد.
با توجه به این اصل بسیار مهم ( روش تئوری مدرن پرتفولیو MPT )،وبسایت بورسیران،به منظور ارائه خدماتی ارزشمند و پشتیبانی از سرمایه شما،اعم از حفظ سرمایه،سودآوری سرمایه و بهینه سازی سرمایه کاربران گرامی، خدمات سبد بانی را طراحی و ارائه می نماید. از سر تواضع و صرفا جهت اطلاع عرض می شود،این خدمات برای اولین بار است که در بازار بورس کشور ارائه می گردد و نمونه این نوع خدمات حداقل و به زعم حقیر تا این لحظه دیده و یا شنیده نشده است و در هیچ یک از کارگزاریها و شرکتهای مرتبط با حوزه بازار سرمایه – بورس وجود ندارد.

خدمات سبد بانی چیست ؟

فرض کنید شما یک سبد سهام با 10 سهم از 7 صنعت ! دارید که با دید میان مدت 6 ماهه (و یا کوتاه مدت 3 ماهه – بسته به میزان سرمایه و استراتژی شما ! ) تشکیل داده اید  (و یا قصد تشکیل آنرا دارید.). پس از انتخاب سبد سهام و خرید سهام،چه کار می کنید ؟
سبد سهام خود را رها می کنید،و مثلا سه ماه دیگر و یا 6 ماه دیگر بسراغشان می آئید تا ببینید چه خبر است !؟ یا اینکه مثلا هفته ایی یکبار سری می زنید و ببینید بازار و سبد شما در چه حالی است ؟ و یا اینکه هر روز برای سبد خود وقت می گذارید و با بالا و پائین رفتن قیمت  و نوسانات روزانه ،روزی ده با می میرید و زنده می شوید !؟ یک روز شاد و سرحال ! و یک روز دلمرده و پشیمان ! 
شما برای کسب پول و جمع کردن سرمایه خود،سالها با زحمت و مشقت کار کرده اید و برای هر ریال آن خون دل خورده اید،شرایط بسیار سختی را تحمل کرده اید،آیا حالا می توانید نسبت به ثمره سالها رنج و مشقت و تلاش خود بی تفاوت باشید !؟ همانطور که برای جمع آوری سرمایه وقت و انرژی گذاشته اید،برای حفظ،سرمایه گذاری،توسعه و بهروری سرمایه گذاری خود نیز  علاوه براختصاص وقت و انرژی کافی نیاز به تخصص در چندین رشته علمی (اقتصاد،مالی،حسابداری،آمار،تحلیل بنیادی و تکنیکال،روانشناسی بازار ،مدیریت و … ) و مهارتهای استفاده از کامپیوتر و نرم افزارهای مرتبط و نرم افزارهای تحلیلی خواهید داشت که بطور معمول و عملا یک فرد نمی تواند همه این شرایط یکجا و در حد تخصص داشته باشد. آیا شما همچین فردی را می شناسید !؟
واقعیت اینست که این مدل معاملات سهام نه علمی است و نه عقلانی و نه درست ! و نه امکانپذیر ! و قطعا چنین معامله گرانی معمولا با خستگی،ناتوانی،سردرگمی و با زیان  و پشیمانی کشنده،بازار را ترک خواهند کرد.(آیا می دانید بالای 90% تریدرها زیان می کنند ! ) از طرفی اگر شغل اصلی شما معاملات بورس نباشد،قطعا نمی توانید همیشه و پیوسته در ساعات معاملات،بالای سر سرمایه خود باشید و در زمانهای مقتضی واکنش های لازم و در خور را اعمال نمائید. و یا ممکن است در زمانها و دوره هایی به دلائل مختلف(سفر،بیماری،دوری از تجیزات کار،سفرهای شغلی و یا شخصی و …)  برسی و اقدامات لازم مقدور نباشد !
در هر موقعیت و مکانی که باشید،هر لحظه ممکن است از نظر سیاسی،اقتصادی و یا اجتماعی (داخل کشور،منطقه و جامعه جهانی ) و یا داخل شرکت و یا صنعت مورد نظر اتفاق و رویدادی مهم و اثرگذاری پیش آید( افزایش قیمت طلا،نفت،فلزات در بازهای جهانی،خبر آغاز جنگ علیه ایران،قبول قطعنامه 598،فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی،قطعنامه ها و تحریمهای هسته ایی و …) که لازم باشد بفوریت مطلع،برسی و تحلیل،تصمیمگیری و اقدام لازم (خرید،فروش،تعویض و . . . ) را انجام دهیددر غیر اینصورت دچار زیان وحشتناک و یا از دست دادن فرصتهای جذاب بازار شوید و تا مدتها در حسرت بی اطلاعی و یا عدم اقدامات بموقع ولازم،خود را سرزنش نمائید.
خدمات سبد بان همه برسی ها،مطالعات،این کارها را برای شما انجام می دهد
 
1- تعیین بازده مورد انتظار سبد سهام و تک تک سهام
 
2- ارزیابی وضعیت سهام مختلف و انتخاب آنها
 
3- بهینه نمودن ترکیب سهام ( پرتفوی )
 
4- ارزیابی پرتفوی و بازنگری در مجموعه سهام
 
تحلیل پرتفوی ، کاربرد زیادی در آنالیز ریسک و بازده و نیز تجزیه و تحلیل بازار دارد و به همین خاطر نرم افزارهای طراحی شده است که قابلیت محاسبه ریسک بازار و مقایسه آن با ریسک صنعت و شرکتها را دارد .
در روش پرتفوی مدرن مجموعه تلاشها وقف این است که بازده پرتفوی فرد سرمایه گذار به بازده بازار نزدیک گردد و در وضعیت مطلوب ، بازدهی بیشتر از آن بدست آورد. در این حالت پرتفوی کل بازار یک شاخص ارزیابی است که ریسک آن نیز با شاخص بتا (Beta)محاسبه می شود . این تحلیل کاربرد زیادی در آنالیز ریسک و تجزیه و تحلیل بازار دارد و مبنای کار سرمایه گذاران حرفه ای است .
 
 
نتیجه گیری :
در تجزیه و تحلیل قیمتهای سهام و گزینش تصمیمات سرمایه گذاری هر سه روش فوق الذکر کاربرد زیادی دارند لیکن ترکیبی از هر سه متد قدرت تشخیص و رویه های انتخاب بهتری را به سرمایه گذارعرضه می دارد . بطوریکه روش بنیادین از دید کلی وضعیت کنونی بازار و دور نمای آتی را شناسایی می کند . روش تکنیکال با بررسی دقیق قیمتها می خواهد اشتباهات گذشته تصمیم گیری را تکرار نکند و از لغزش ها دوری جوید و پیش بینی خود را بر منطق دقیق و عاری از هرگونه احساسات فردی استوار نماید . در حالیکه روش MPT نیز که اساس و پایه تحلیل های موجود بازار سرمایه است درصدد این است که از ریسک های غیرسیستماتیک اجتناب نموده و یا کاهش داده و به کسب بازده معقول ( نسبت به ریسک آن ) بیاندیشد. اما تجربه نشان داده است که ترکیب روشهای فوق ابزاری به مراتب بهتر جهت تحلیل قیمت و بازده سهام است مخصوصاً در بازارهای سهامی که سرمایه گذاران آن زیاد حرفه ای بنظر نمی رسند .

که ما بطور اختصاصی برای شما مطالعه،طراحی و معرفی می کنیم.)  

 

 با عضويت در خبرنامه و کانال بورسيران در تلگرام،از مطالب سايت بطور آني با خبر شويد !